Новини

Новини

Национална кампания "Наследство в риск"

Национална кампания "Наследство в риск"

8.7.2005 г. 6:05:55

Съюзът на архитектите в България (САБ) започва национална кампания "Наследство в риск", за да привлече по-широка обществена подкрепа към проблемите по опазването на архитектурното историческо наследство в страната. Кампанията ще завърши през септември с издаване на "Червена книга" на застрашените паметници от културно-историческо значение.

От САБ предвиждат и разговори с представители на бизнеса, особено в туристическия сектор, които могат да помогнат за опазване на паметниците, информира БНР.

През септември резултатите от кампанията ще бъдат представени по време на ежегодните Европейски дни на наследството, посветени тази година на общо културно наследство на Балканските страни.
Един от инициаторите на кампанията по опазване на културните паметници - арх. Тодор Булев, зам. председател на САБ уточнява:

"Първото, което искаме е да предизвикаме широк дебат по темата архитектурно наследство. Вярваме, че преобладаващата обществена нагласа е за запазване на това наследство. Предвиждаме серия дискусии и пътувания по места, за да съберем повече информация за конкретни застрашени обекти. Искаме да съберем в Червена книга документация за застрашени архитектурни паметници и конкретните рискове за всеки от тях. В момента един обществен съвет от колеги отпечатва символични "некролози" на застрашени от унищожаване сгради. Това е доста провокативна форма, която може да послужи като начало на Червената книга. Тя трябва да играе ролята на предупредителен сигнал.
Ще я разпратим в институции, от които зависи опазването на културното наследство - Парламент, държавна и местни власти, специализирани институции.Има нужда от промени в законодателството в тази област и Съюзът на архитектите е заявил своята готовност да партнира на новоизбрания парламент, като участва в работни групи към него. По този начин ще съдействаме българското архитектурно наследство да намери по-добра законодателна защита,"
казва арх. Тодор Булев.

Богатото архитектурно наследство на България придава специфичен колорит на много наши градове и села. Големи градове като София, Пловдив, Русе, Варна се гордеят със съхранените централни зони със сгради от края на ХІХ и началото на ХХ век в модерни за времето си европейски стилове.

По-малки градчета като Копривщица, Жеравна, Созопол и Несебър пък са запазили облика си от епохата на Възраждането с традиционни народни къщи от камък и дърво.

На снимката горе: По улиците на Стария Пловдив

Bulgaria - 23.04.2003
23.4.2003 г. 0:00:00
Graf Ignatievo-President-CINS network\r\nGraf Ignatievo, April 22President Georgi Purvanov opened officially a new Communications, Information and Navigation System at the Graf Ingantiev...
Bourgas-Passy-Velchev-Regional Forum
Bourgas-Passy-Velchev-Regional Forum
22.4.2003 г. 0:00:00
Bulgaria, Bourgas, April 21'2003Regional forum on the opportunities for EU funding for Bulgaria's...
Pirin Ensemble - Anniversary
Pirin Ensemble - Anniversary
17.4.2003 г. 0:00:00
Sofia, April 16\r\nThe Pirin Folk Ensemble gave a gala concert at Sofia's National Palace of Culture to mark the 70th birthday of its chief artistic director, Prof. Kiril St...
Origins of the Bulgarian Nation
9.4.2003 г. 0:00:00
Melnik and Melnik wine
26.3.2003 г. 0:00:00
\r\nAncient Bulg...
Plovdiv Hotels
19.7.2002 г. 15:40:15
Plovdiv Hotels µ@®¥¶...