Новини

Новини

 ПЛОВДИВСКАТА ГРУПА "РЕНЕГАТ" ИСКА ДА СЪБУДИ ФЕНОВЕТЕ И ДА ИМ ПОКАЖЕ КАК СЕ ПРАВИ ТВЪРДА МУЗИКА НА СВЕТОВНО НИВО

ПЛОВДИВСКАТА ГРУПА "РЕНЕГАТ" ИСКА ДА СЪБУДИ ФЕНОВЕТЕ И ДА ИМ ПОКАЖЕ КАК СЕ ПРАВИ ТВЪРДА МУЗИКА НА СВЕТОВНО НИВО

25.11.2007 г. 8:57:12
Българският рок не спи. Той будува по цели нощи и оглася клубовете със своята болка, със своята ярост и със своята радост. Българският рок е жив и няма намерение да заспива. Нямат намерение да заспиват и музикантите от пловдивската група "Ренегат", която наскоро представи четвъртия си студиен албум Insomnia ("Безсъние"). Бандата се готви да обиколи България със серия от безплатни и ефектни концерти и в края на следващата година да представи още един нов албум - този път с кавъри на български рокаджии. Константин Кацаров, вокалистът на групата, издаде, че "Ренегат" вече имат разрешение да запишат кавъри на песни на "Щурците", "Сигнал" и "Ахат", но това въобще няма да е всичко в новия проект. Ренегатите планират и концертно DVD от предстоящите си участия. Това, което не влиза в плановете им, е... да заспиват.

Без перчене и скандали

"Ренегат" не спят не защото празнуват невероятния си успех. Групата никога не е била печеливша и комерсиална според думите на нейния вокалист. Тя съществува благодарение на труда и дисциплината на музикантите. Според "Ренегат" музика не се прави с перчене и скандали, а с упоритост и професионализъм. И докато българският рок не спи, можем да се надяваме, че все някой ще се трогне от неговото безсъние и ще остане буден с него - за да чуе малко истинска музика и да сподели емоциите на една група, която макар на пръв поглед да изглежда като всяка друга рок група, успява да разчупи клишетата, които съпътстват този жанр.
Ренегатите в света на рока са Константин Кацаров - вокал, Стойо Попов - китари, Петър Маринов - китари, Васил Аврейски - бас, и Владимир Христов - барабани. През групата са преминали и много гостуващи музиканти - "Ренегат" винаги са били отворени за съвместна работа със свои колеги. Доказват го дуетите на Константин Кацаров със Звезди от "Ахат", Ани Лозанова, Силвия Кацарова и сътрудничеството с Тони Караатанасов, който пее с групата почти от самото й начало. Специални благодарности ренегатите дължат на своя китарист Стойо Попов, чието музикално студио е родното място на идеята Ренегат.

На осем години и на четири албума

След първата песен, направена почти на шега във вече далечната 1999 година, "Ренегат" продължават на инат и на любов към рока да свирят и, въпреки всички трудности, оцеляват до днес. Вече са записали цели четири албума. Макар публиката им да е малко и първата им песен да се казва "Сам", те не са сами. През 2004 г. на благотворителния концерт "Градът, Ренегат и приятели" групата получи неочакваната подкрепа на пловдивската общественост и на много музиканти, сред които Звезди и Силвия Кацарова. Днес Константин Кацаров споделя, че е останал изключително доволен от този концерт и предпочита да свързва музиката си с благотворителна кауза, а не да изнудва българската публика за пари.

Рокът не е мрачна музика

Безсънието, налегнало "Ренегат", ги кара да пишат текстове за предателството на приятели, за самотата и нещастието. Според Константин Кацаров обаче тяхната музика не е мрачна. Това е обикновена музика за обикновени хора: веселяшка, когато им е весело, и ядосана, когато са ядосани. Защото "Ренегат" не хранят никакви илюзии, че са нещо по-различно от обикновени хора. На въпроса има ли звезди в България, Константин Кацаров отговаря - може би Лили Иванова. Но това, че няма звезди, не значи, че няма хубава музика у нас. Концертите на "Пайнер", които събират по над десет хиляди души на стадион, не притесняват Константин Кацаров. Той нарича създателите на чалгата просто "хора с добър бизнес нюх". За да правиш рок обаче ти трябва и талант, а той по-трудно се намира от силикона.
Вокалистът на ренегатите е напълно уверен, че българска група има шансовете да отиде в Германия и да пожъне успех, какъвто германците от Helloween за трети път жънат у нас. Талантът, макар и рядък, вирее и в България. Това, което не вирее толкова добре, са парите. Рокът е сякаш забравен. Няма установени традиции и лейбъли. Няма контакт с публиката.

Живеем във времето на отритнатите рок групи

Така поне твърди Коцето. Но когато човек отиде на концерт на "Ренегат", започва да се съмнява в това. Пищна пиротехника, здрав звук и отлично сценично поведение допринасят за доброто прекарване на чудесната публика, която дори си е купила тениски на групата. Може и тя да не е чак толкова многобройна - едва напълва един столичен клуб, но все пак я има, знае песните и си ги припява.
"Ренегат" искат да се запознаят с публиката си. С представянето на новия албум в Пловдив в началото на месеца музикантите започнаха поредица концерти, които ще продължат из цялата страна. Концертът в София мина, а следващият е във Варна. "После може да минем и през Бургас" добавя Коцето Кацаров и споделя, че няма конкретни дати - групата подготвя всичко от концерт до концерт. Не иска да нарича обиколката на страната турне, защото е някак си спонтанна, без фиксирани ангажименти. А входът е също така спонтанно свободен. Константин Кацаров не иска да слага цена за билет на концертите си поне засега. "Ако си подготвил нещо както трябва, трябва да сложиш вход, който да отговаря на качеството. Но в такъв случай този вход ще е висок и хората ще се отдръпнат", обяснява вокалистът.

Трябва да дадеш, за да може после да вземеш

Кацаров иска първо да даде, за да може да вземе. Според него проблемът на българския рок е, че групите искат прекалено много, а още не са дали достатъчно. Публиката е взискателна и не може да й се харесаш само с дрънкане на китарки и пеене по клубове от време на време. Защото в същото време чуждите групи идват с перфектен звук, пироефекти и огромна организация. Трудно е за една българска банда да се конкурира с Iron Maiden, Manowar и Helloween и дори с някои от по-твърдите и по-некомерсиални групи като Amorphis. Нашите няма да могат да се мерят с тях, докато не се докажат на публиката и също не започнат да дават качество. И "Ренегат" не спират да дават: "Много пъти съм си викал, че спирам дотук. Похарчил съм маса пари. Но личният ми живот става много беден без музика", казва Коцето.

Разбиват на пух и прах клишето за рок живота

Според Константин Кацаров никой от големите музиканти не е започнал с алкохол и мацки. Всичко това е имидж, а зад имиджа се крие много работа и здрава дисциплина. "Дай Боже китаристът ни да бъде изнасилен на сцената от някоя фенка", шегува се той, но все пак не му се ще групата да се прочуе точно с това. "Предпочитам да стана известен с качеството на музиката си", казва певецът, който не обича да пие и има семейство с две деца.
Трябва да бъдем воини, настоява Кацаров. Той вече осем години се бори за своята група и мисли, че е открил формулата. Гледа напред с оптимизъм. Планът му - да представи "Ренегат" на публиката, да заслужи доверието й, да влезе с жив контакт с живите хора. Да даде, а после публиката може и да му върне даденото. Музиката му дава сила да се бори на много фронтове - грижи се за семейство, за родители и дори пише книги. Има два издадени романа, единият от които е първият български аудиороман - "Мутра". Възприема писането като нещо лично, което прави само за себе си и никой не може да му се бърка.

Истинското изкуство се ражда от безсънието
Още Атанас Далчев описва в свой стих тъмния миг, в който мисълта ти ражда ново творение. Изкуството се ражда от недоволството. Затова и често е мрачно. Само роденото в мъки изкуство е достатъчно живо, че да спре да бъде изкуство и да стане естествено, истинско. Рокът е достигнал този праг. Той е истински.
И преди "Ренегат" с тяхната "Insomnia" българският рок е блуждаел из тъмните улички на нашата ъндърграунд култура, слушал се е от малко хора, но се е слушал истински. И Константин Кацаров слуша рок. Не може да си спомни имената на българските групи, които му харесват - много били сложни и завъртени. Но музиката била професионална - не на българско, не на германско, а на световно ниво. А рокът се прави заради музиката, не заради това да се пъчиш пред хората. Целта на рок музиканта не е само да стане много богат и да има много фенки, които да се самоубиват на концертите. За Константин Кацаров рокът е изкуство. Не че се е взел насериозно. Просто обича да гледа на тези неща сериозно.
 
"Новинар", Димитър Николов
ВЕЛИКДЕН
ВЕЛИКДЕН
5.5.2024 г. 8:00:00
Имен ден: Величка, Величко, Велина, Вили, Велиана, Велика.
Велика събота
Велика събота
4.5.2024 г. 8:00:00
В събота жените отнасят на гробищата и раздават за починалите свои близки от яйцата и хляба.
3 май - Световен ден на Свободата на печата
Световният ден на ;Свободата на печата се чества от 1992 г. по инициатива на ЮНЕСКО от 3 май 1991 г., утвърден от Общото събрание на ООН на 21 декември 1993 г.
Разпети петък
Разпети петък
3.5.2024 г. 8:00:00
На Разпети или Велики петък се възсъздава свалянето на Христос от кръста и неговото погребение.
2 МАЙ - БОРИСОВДЕН (църк.празник посветен на СВ. княз БОРИС-МИХАИЛ)
На 2 май източноправославната църква чества Борисовден - на този ден всички с имена Борис, Боряна, Борислав, Борислава празнуват своите именни дни.
Велики четвъртък
Велики четвъртък
2.5.2024 г. 8:00:00
Ранната сутрин на Великия четвъртък е отредена в повечето райони на страната за боядисването на яйцата.
Плащеницата на Торино – една от най – светите християнски реликви
Много е изписано, изучавано и спекулирано около Плащеницата на Торино (Sacra Sindone) – една от най – известните реликви в света на християнството. Споровете за автентичността й ще продължат може би завинаги.
1 май - Ден на труда - официален празник за Република България
1 май за България е Ден на труда и празник на КНСБ.
Легенда за великденския заек
Великденският заек е един от най-разпространените и познати символи на Великден
СТРАСТНА СЕДМИЦА (СТРАСТНА НЕДЕЛЯ)
Нарича се още Велика неделя - това е седмицата (понеделник-събота) преди ВЕЛИКДЕН, в която всеки ден се извършват определени действия, свързани с големия празник.