Новини

Новини

Днес e Денят на народните будители. Как ще се отбележи празника в Пловдив

Днес e Денят на народните будители. Как ще се отбележи празника в Пловдив

1.11.2006 г. 9:00:28

Денят на народните будители се отбелязва като един от големите български празници, с който се припомня за делото на всички онези българи, допринесли за Освобождението ни, за духовното и материално процъфтяване на нашия народ.

За първи път празникът е честван през 1909 г. в Пловдив. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис Трети е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи.
Комунистите забраняват честването му през 1945 г. Възобновен е по инициатива на "Мати Болгария" през 1990 г.

На 1 ноември всяка година ние отдаваме своята почит и признателност към паметта на всички достойни българи, които будеха народния дух и съграждаха националната ни идентичност. На този ден обръщаме взор към миналото, за да си припомним за онези мигове на страдание и възторг, съпътствали битието на народа ни, от които всеки от нас прави своите поуки за историята.

Всяка национална общност избира период от историческото си развитие за свое "най-силно време", и героите на това време се превръщат в светли символи за цялата нация. "Най-българското време" за нас несъмнено е времето на Ботев и Левски - периодът на нашето "Високо възраждане", десетилетието непосредствено преди Освобождението на България. Но същевременно Денят на народните будители е отворен във времето, както към миналото, така и към бъдещето. Това позволява да добавяме в националния си Пантеон нови и нови имена.

На този ден ние си припомняме образите на онези обикновени и по своему необикновени българи - светци и мъченици, книжовници и бунтовници - създали духовния гръбнак на българския народ в трудни години от неговото съществуване и в периоди на подем. Припомняме си имената на св. Иван Рилски, Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Неофит Бозвели, Ботев, Левски, Каравелов, Захари Стоянов, Найден Геров, Йоаким Груев... Не бихме могли да споменем всички онези радетели за българщина, които поддържаха вярата и укрепваха волята и стремежа на народа ни към знание и напредък. Благодарение на тях бяха създадени нашата писменост и език, църква и училище, просвета и култура, извоювани свободата и независимостта на България.

Поклон пред паметта на всички будители на нацията, които винаги на този ден ще ни връщат и към нашите корени. Докосвайки се до спомена за тях, ние ще черпим онази сила, която ще ни прави "повече българи" - от това, именно днес, ние се нуждаем повече от всичко друго.

По села и градове народът почита паметта на онези свои предци, които със словото си, с просветителското си дело са били истински народни будители. Първото неофициално честване на празника е осъществено в Пловдив през 1909 г. Всенародното преклонение дава основание през 1922 г. Стоян Омарчевски, тогавашен министър на Народното просвещение, да внесе предложение в Министерски съвет за определянето на първи ноември за Ден на българските народни будители. С Окръжно № 17743 от 28 юли 1922 г. обявява 1 ноември за общонационален и неучебен за всички учебни заведения празник. Въпреки голямото културно и патриотично значение, което е имал празникът на будителите, през 1945 г. той е отменен, защото се дублирал с Деня на светите братя Кирил и Методий, обявен тогава за празник на българската просвета и култура. На 1 ноември 1990 г. по почина на Общонародното сдружение "Мати Болгария " е възстановено честването на Деня на народните будители - книжовници, светци, мъченици и герои на славното ни и драматично минало.

За българските народни будители четете в:

Българска възрожденска интелигенция: Учители, свещеници, монаси, висши духовници, художници, лекари, аптекари, писатели, издатели, книжари, търговци, военни: Енциклопедия / Румяна Аврамова и др.; Състав. Н. Генчев, Кр. Даскалов. - София: Д-р П. Берон, 1988. - 740 с. с ил.

(информацията е взета от сайта на Регионална библиотека "Л.Каравелов" - Русе)

 

Как ще се отбележи празника в Пловдив:

Пловдивските ученици ще излязат на празнично шествие в Деня на народния будител (1 ноември).
Гимназистите ще поднесат венци и цветя на паметниците на Найден Геров, Йоаким Груев, Паисий Хилендарски, Захари Стоянов, Иван Вазов, Христо Г. Данов, Христо Ботев, Душо Хаджидеков, Кирил и Методий, Паметната плоча при АМТИ за първото честване на 24 май, паметната плоча на Иван Вазов при кметството на район “Централен”, паметната плоча на Петко Славейков до Дома на учителя в Стария град. Сборният пункт на децата е в 10.00 ч. на ул. “Хан Кубрат” (в края на Пешеходния мост). Шествието ще мине по Главната улица. Всяко училище ще излъчи своя представителна група от 50 ученика. След шествието представителните групи ще потеглят за поднасяне на цветя на отделните паметници.
 
Заместник областният управител Николай Хаджиев ще присъства на промоцията от випуск 2006 в Университета по хранителни технологии в Пловдив.
От името на областния управител и като възпитаник на висшето учебно заведение г-н Хаджиев ще приветства абсолвентите на УХТ. Учебното заведение  е единствено на Балканския полуостров и повече от 50 години подготвя кадри в областта на хранително-вкусовата и биотехнологичната промишленост, храненето и туризма. Инженерната подготовка и тясно профилираните знания и умения дават широки възможности на завършилите да практикуват своята професия в страната и по света.
Началото на промоцията е от 10.30ч. в аула „проф. М. Бешков”.
 

 

Преди 104 години правим скок във времето...
През 1916 година в 24.00 ч на 31 март, България прави "скок в бъдещето" - вместо 1 април настъпва 14 април...
 27 март - Международен ден на театъра
Мисията на театъра е да събира в едно хората, идеите, чувствата и Международният ден на театъра 27 март е една от най-значителните прояви на тази мисия.
Днес е БЛАГОВЕЩЕНИЕ
менници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Евангелина, Bангел, Бонка.Обредна трапеза: риба (печена или варена), шарена пита, лучникПразникът е наричан още Благовец, Б...
Днес е Тодоровден
Днес е Тодоровден
23.3.2024 г. 9:00:00
Именници: Тодор, Тодорка,Теодор, Теодора. Обредна трапеза: пита с мая, леща, чорба от гъби.
Световен ден на водата
Световният ден на водата се отбелязва на 22 март по решение на конференцията на ООН за околната среда и развитието, взето в Рио де Жанейро, Бразилия през юни 1992 година.
20 март- Международен ден на франкофонията
Първият “Sommet de la Francophonie” се състои в Париж през 1986 г. В него участват около 44 държави, които решават да обявят 20 март за международен ден на франкофонията. През декември 199...
Днес е роден немският гений Рудолф Дизел
Да си припомним трагичната съдба на на великия немец - Рудолф Дизел, който продаде патента си   15 декември 1899 година. Мюнхен, ул. "Lessingstrasse&rd...
СИРНИ ЗАГОВЕЗНИ
СИРНИ ЗАГОВЕЗНИ
17.3.2024 г. 7:00:00
Oбредна трапеза: баница, питка, млин със сирене, яйца, бяла халва с ядки, риба.
Месни Заговезни
Месни Заговезни
10.3.2024 г. 11:00:00
На този ден православните християни ядат за последен ден месо преди началото на 7-седмичните великденски пости - т.е."заговяват от месо", затова празничната трапеза е само от месни ястия. В...
България отбелязва "Деня на Холокоста и на пострадалите от престъпления срещу човечеството"
България отбелязва днес "Деня на Холокоста и на пострадалите от престъпления срещу човечеството", обявен с решение на Министерския съвет на 13 февруари 2003 г. и отбелязан за първи път у нас...