Новини

Новини

13 март - Сирни Заговезни

13 март - Сирни Заговезни

13.3.2005 г. 7:09:02

Седем седмици преди Великден се отбелязва Сирни Заговезни – християнски празник, от който започва най-продължителния пост през годината. На този ден на трапезата се поднася баница, питка, млин със сирене, яйца, бяла халва с ядки и риба и се заговява. Вечерта при родителите се събират семействата на техните синове, дъщери, внуци. До самата вечеря трябва да завърши обичаят прошка – по-младите целуват ръка на по-старите (младоженци на кумове, деца на родители), искат и получават прошка за извършените грешки и обиди. Без прошка не може да се заговее.

По време на вечерята е известен обичаят хамкане – на конец или мартеница се връзва сварено обелено яйце или парче бяла халва, залюлява се в кръг и всеки се опитва да улови с уста яйцето (халвата).Характерен обичай на Сирни Заговезни е и запалването и прескачането на празнични огньове...

Какво поднасяме на трапезата на този ден:

Кюфтета от яйца
Продукти: 10 яйца, 300 г кашкавал, 1 връзка магданоз, 200 г сухар, сол, черен пипер, растително масло за пържене.
Яйцата се разбиват и към тях се прибавят ситно смленият сухар, настърганият кашкавал, ситно нарязаният магданоз, сол и черен пипер. Сместа се разбърква добре. Със супена лъжица се сипва по малко от сместа в сгорещената мазнина и се изпържват кюфтета. Поднасят се с доматен сос или салата.

Сирене по бански
Продукти: 500 г овче сирене, 2-3 червени домата или доматено пюре, 100 г краве масло, 5 яйца, 250 мл газирана вода, червен пипер, 1 люта чушка.
В пръстен съд се слага натрошеното сирене. Върху него се редят нарязаните на колелца домати и маслото. Захлупва се с капак и се задушава десет минути. Яйцата се разбиват с газираната вода и се изливат върху сиренето. Отново се захлупва и се държи на огъня, докато повърхността му порозовее. Поръсва се с червен пипер и се поднася.

Рибен кебап в стомна
Продукти: 1 кг риба, 100 мл растително масло, 25 г краве масло, 2 глави кромид лук или 2 връзки пресен лук, 20 г доматено пюре, 2 с.л. брашно, 2 люти чушки, половин връзка магданоз, чубрица, червен пипер, джоджен, черен пипер, сол.
Ситно нарязаният лук се задушава в мазнината до златисто, след което се разбърква с брашното и доматеното пюре и се залива с малко вода или рибен бульон. Към получения сос се прибавят нарязаната на порции риба, целите люти чушки, подправките и сол на вкус. Ястието се задушава на слаб огън в пръстен съд със замазан с тесто капак.Краищник с овче мляко
Продукти: 1 л прясно мляко, 6 яйца, 100 г краве масло, 200 г натрошено сирене, сол.
От брашното с малко сол и вода се приготвя обикновено тесто за баница, от което се разточват четири кори. Първата, която ще се постави на дъното на тавата, трябва да е по-голяма и краищата й да висят извън тавата. Отгоре се редят следващите три кори, като се ръсят с мазнината и натрошеното сирене. Висящите краища на най-долната кора се увиват на руло и в средата се изсипва смесеното с разбитите яйца мляко. Баницата се пече в умерена фурна.

Пирдопски млин
Продукти: 500 г брашно, 2 ч.л. сол, 1 с.л. оцет, 200 г прясно масло, 250 г натрошено сирене, 2 яйца, 200 г кисело мляко.
Брашното се пресява и в средата се прави кладенче, в което се слагат солта и оцетът и се налива вода, за да се приготви тесто за точене. Оформят се десет еднакви тестени топчета, от които се разточват кори. След като се запекат на печката до порозовяване, корите се нареждат в тава, като между тях се наръсва плънка от киселото мляко, сиренето и яйцата. Отгоре се наръсва разтопеното масло. Млинът се нарязва на ромбоиди и се пече в умерена фурна. След като се извади, напръсква се със студена вода и се завива в чиста кърпа.

На снимката горе: Кукерски игри на Сирни заговезни - български обичай, който има общ исторически корен с пролетните карнавали в Западна Европа и идва от индоевропейската древност.

Днес е Григоровден
Днес е Григоровден
25.1.2024 г. 8:00:00
Днес, 25 януари, тачим паметта на Свети Григорий Богослов или Григорий Назиански
На този ден е роден Гоце Делчев (1872-1903)
“Аз възприемам света като място за културно съревнование между народите”
Днес е Денят на прегръдката
Светът днес отбелязва Деня на прегръдката
ПЕТЛЬОВДЕН
ПЕТЛЬОВДЕН
20.1.2024 г. 9:00:00
Обредна трапеза: сварен цял петел, обредни краваи (или пита).
Днес е Атанасовден
Днес е Атанасовден
18.1.2024 г. 8:00:00
Aтанасовден се почита като патронен празник от ковачи, ножари и налбанти. На 18 януари празнуват именниците Атанас, Атанаска, Начо, Таньо, Тинка.
Днес е АНТОНОВДЕН
Днес е АНТОНОВДЕН
17.1.2024 г. 9:00:00
Именници: Антон (означава "безценен" на латински), Андон, Антония, Тончо, Тоня, Антон, Андон.
ЮЖНИЦИ -ВЕРИЖНИЦИ
ЮЖНИЦИ -ВЕРИЖНИЦИ
16.1.2024 г. 9:00:00
Празникът Южници-верижници е първият от комплекса Антоновден - Атанасовден (16-17-18 януари ) и е подготовка за другите два празника.
Света мъченица Татяна
Именници: Татяна, Таня
ДНЕС Е БАБИНДЕН
ДНЕС Е БАБИНДЕН
8.1.2024 г. 9:00:00
Празник, посветен на бабите-акушерки, родилките и здравето на децата. Съдържа 3 основни обредни елемента: къпане на малките деца от бабата, което се съпровожда с благословии, намазване на децата с ...
Празникът на Йоан Кръстител или Ивановден
На 7 януари българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк и кръстител на Иисус. Празникът е известен още като <...