Новини

Новини

Годишнина от рождението на Васил Левски

Годишнина от рождението на Васил Левски

18.7.2009 г. 0:20:53

Левски (Васил Иванов Кунчев) е роден на 18 юли (6 юли стар стил) 1837 г. в Карлово. Той е идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) и на Българския революционен централен комитет (БРЦК).

През 1872 г. Левски е заловен от турската полиция до Къкринското ханче (източно от Ловеч). Съдът го осъжда на смърт чрез обесване. На 18 февруари (6 февруари по стар стил) 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София. Мястото на обесването на Васил Левски се намира в центъра на днешна София, където е издигнат негов паметник.

На снимката горе: Къща-музей Васил Левски в Карлово

Източник: dnes.bg

* * * *

На рождения ден на една от най-светлите и непреходни личности за българската история – Апостолът на свободата, идеологът на българската революция Васил Левски, своя празник празнува родният му град Карлово. Градът на розите се намира в Пловдивска област, близо до родното място на патриарха на българската литература Иван Вазов. Карлово е разположен в полите на Стара планина и в Розовата долина. Градът е съхранил възрожденските къщи и атмосферата на малкия български град, но всичко се обновява, поради нарастващия интерес, породен от прекрасната природа, чудесния климат, историческите забележителности и запазените български традиции. Една от най-известните забележителност тук е родната къща на Левски.

На 18 юли официален празник отбелязва и град Левски. Съществуването на гр. Левски датира още от времето на Османското робство като малко селце с името Караач /Черен Бряст/. През 1897 година селцето е преименувано на името на Апостола на свободата – Васил Левски. На 03.08.1945 година то става първото село в България, обявено за град след 1944 год.

Източник: Бизнес Индустрия Капитали

 

Велика събота
Велика събота
4.5.2024 г. 8:00:00
В събота жените отнасят на гробищата и раздават за починалите свои близки от яйцата и хляба.
3 май - Световен ден на Свободата на печата
Световният ден на ;Свободата на печата се чества от 1992 г. по инициатива на ЮНЕСКО от 3 май 1991 г., утвърден от Общото събрание на ООН на 21 декември 1993 г.
Разпети петък
Разпети петък
3.5.2024 г. 8:00:00
На Разпети или Велики петък се възсъздава свалянето на Христос от кръста и неговото погребение.
2 МАЙ - БОРИСОВДЕН (църк.празник посветен на СВ. княз БОРИС-МИХАИЛ)
На 2 май източноправославната църква чества Борисовден - на този ден всички с имена Борис, Боряна, Борислав, Борислава празнуват своите именни дни.
Велики четвъртък
Велики четвъртък
2.5.2024 г. 8:00:00
Ранната сутрин на Великия четвъртък е отредена в повечето райони на страната за боядисването на яйцата.
Плащеницата на Торино – една от най – светите християнски реликви
Много е изписано, изучавано и спекулирано около Плащеницата на Торино (Sacra Sindone) – една от най – известните реликви в света на християнството. Споровете за автентичността й ще продължат може би завинаги.
1 май - Ден на труда - официален празник за Република България
1 май за България е Ден на труда и празник на КНСБ.
Легенда за великденския заек
Великденският заек е един от най-разпространените и познати символи на Великден
СТРАСТНА СЕДМИЦА (СТРАСТНА НЕДЕЛЯ)
Нарича се още Велика неделя - това е седмицата (понеделник-събота) преди ВЕЛИКДЕН, в която всеки ден се извършват определени действия, свързани с големия празник.
ЦВЕТНИЦА / ВРЪБНИЦА
Именници: Камелия, Цена, Цено, Цветан, Върбан, Върбинка, Виолета, Здравко, Здравка, Лилия, Латинка, Росица (Минчева), Теменуга, Теменужка, Цвета, Цветан, Цветанка, Цветелина, Ясен, Явор