Новини

Новини

Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив празнува своя юбилей

Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив празнува своя юбилей

24.9.2014 г. 15:45:12
Пловдив, тази година има много поводи за гордост. След като бе избран за Европейска столица на България през 2019, в края на септември там ще се отбележи и още едно важно събитие – 50-ата годишнина на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. За този период висшето училище е отворило път на много талантливи български творци: цигуларят Васко Василев, оперната певица Красимира Стефанова, редица народни изпълнители.

„На 25 септември за първи път в България ще се състои уникален концерт. Петстотин певци, инструменталисти и танцьори от най-известните народни ансамбли едновременно ще пеят, свирят и танцуват на сцената на Амфитеатъра в Пловдив. Ще чуем и видим оркестрите и хоровете на АМТИИ, фолклорните ансамбли „Тракия” и „Пазарджик”, „Родопа” – Смолян и оркестъра на БНР. Голяма част от изпълнителите в тях са бивши наши възпитаници, с което много се гордеем. Солисти ще бъдат артисти, отново завършили нашата академия и отдавна придобили световна известност – Теодоси Спасов, Бинка Добрева, Илка Александрова, Росица Пейчева, Данислав Кехайов.”

През 2014 г. на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив получи наградата „Златното перо”, предоставена от Classic FM.

Проф. Милчо Василев сподели за един приз, който академичният съвет е присъдил единодушно:

„На 24.09 Теодоси Спасов ще получи званието „Доктор хонорис кауза” за изключителните му заслуги в развитието на АМТИИ. С изкуството си той доказа, че нашите народни инструменти са уникални. Теодоси допринесе за тяхното разпространение и известност по цял свят. Показа, че кавалът може да бъде равностоен и в народната, и в класическата музика, и в джаза. На базата на това ние в АМТИИ създадохме няколко поп и джаз формации, в които свирят наши колеги на народни инструменти. Теодоси никога не забравя да подчертае, че е завършил нашата академия.”


bnr.bg
Легенда за великденския заек
Великденският заек е един от най-разпространените и познати символи на Великден
СТРАСТНА СЕДМИЦА (СТРАСТНА НЕДЕЛЯ)
Нарича се още Велика неделя - това е седмицата (понеделник-събота) преди ВЕЛИКДЕН, в която всеки ден се извършват определени действия, свързани с големия празник.
ЦВЕТНИЦА / ВРЪБНИЦА
Именници: Камелия, Цена, Цено, Цветан, Върбан, Върбинка, Виолета, Здравко, Здравка, Лилия, Латинка, Росица (Минчева), Теменуга, Теменужка, Цвета, Цветан, Цветанка, Цветелина, Ясен, Явор
Днес е Лазаровден
Днес е Лазаровден
27.4.2024 г. 8:00:00
Именници: Лазар, Лазарина.Лазарица, Лазарница, Лазар, Лазарова събота - предпоследната събота преди СТРАСТНАТА НЕДЕЛЯ, денят преди Цветница/Връбница.
Днес е Световният ден на книгата и авторското право
Световният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г.
22 април - Международен ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята.
143 години от Априлското въстание
Отбелязваме 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)