To:
From:
Относно:
Бележки:
 
Captcha
Въведи кода от картинката
 

“Аз възприемам света като място за културно съревнование между народите” - днес се навършват 139 години от рождението на Гоце



Македонският Апостол на свободата е роден на 23.01 в Кукуш през 1872 г. Идеолог на македоно-одринското революционно движение. Учил в Солунската българска гимназия, но през лятото на 1891 г. я напуска и постъпва във Военното училище в София.

Дейността на Гоце Делчев във Военната академия е под постоянен надзор и неколкократно е призоваван пред своите военачалници за дисциплинарни нарушения. Преждевременното му изключване от Академията е възпрепятствано благодарение на намесата на влиятелни македонски деятели. Но през 1894 г., след неприятен инцидент Гоце Делчев е изключен от Военната Академия. По това време Министерството на Войната, за да снижи бюджетните разходи задържало назначението в армията на дипломираните кадети. Това предизвикало гнева на някои от тях, които изпратили анонимно писмо до Министъра на Войната, обвиняващо го в извършена несправедливост към новите офицери. Макар че Гоце Делчев не е бил сред авторите на писмото, той е бил включен сред обявените за “виновни”. Администрацията на училището след обстойно разследване разкрива авторите на писмото и в заповедта за изключване : “заедно с юнкерите x.y.z., като автори на писмото Гоце Делчев също е изключен”.

Гоце се връща в Македония, за да работи за нейното освобождение. Постъпва като учител в Щип, където е и Даме Груев, член на ЦК на ВМОРО. Делчев, подобно на Левски, обикаля Велес, Солун, Дойран, Кукуш, Гевгели и Струмица и формира местни революционни комитети.

На Солунския конгрес на ВМОРО през 1896 г. участва в изработването на устава и правилника на организацията. От есента на 1896 г. преминава в нелегалност и става професионален революционер. Основава и ръководи четническия институт. Според замисъла му четите трябва да бъдат основните ядра на бъдещото въстание. Обявява се против решението на Солунския конгрес на ВМОРО през 1903 г. за "повсеместно стратегическо въстание".

Негова е мисълта: "Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование на народите".

Загива в сражение край с. Баница, Сарско, на 21 април 1903 г.

Вижте как е описал Гоце самият Яворов.