To:
From:
Относно:
Бележки:
 
Captcha
Въведи кода от картинката
 

Есенните изложби - мегапроект за тялото



20 български майстори представят своите интерпретации в музейните къщи; Старинен Пловдив оживява с картини и скулптури

Старинен Пловдив оживява отново на 1 септември. Възрожденските къщи стават галерии за изкуството на 20 съвременни български автори със самостоятелни експозиции по темата "Тялото". Те са участници в Националните есенни изложби - форума, рожба на община Пловдив, с повече от 40-годишна история. Сякаш напук на кризата проектът на Краси и Сим Алексиеви е уникален по своите мащаби - за първи път толкова много автори, всеки със своя изложба, в петте музейни къщи, включително и Синята къща, която отдавна Есенните изложби.

Точно в 18 ч. в първия ден на есенния месец септември ще се съберат творци и художници в живописния двор на къща "Хиндлиян", за да си кажат на добър час на новия творчески сезон.

 След векове претворяване в неизброими творби тялото продължава да бъде загадка. И въпреки това авторите продължават да го преоткриват, да извличат от него неочаквани функции, форми и внушения. Затова темата е "Тялото", разказват концепцията си кураторите Красимира и Сим Алексиеви. За първи път се прави такъв мегапроект, с толкова специфична тема, интерпретирана от почти две дузини майстори.

Човешкото тяло - алфата и омегата в изобразителното изкуство, е основен елемент от кредото на всеки творец. След хиляди актови рисунки и етюди през ученичеството и студентството, той е свободен да работи в какъвто си иска жанр, но като че ли няма автор, който през творческия си живот да не се е върнал към тялото отново, с променен поглед и мисъл, да не му е потърсил нова форма и да не го е натоварил с нова мисия и философия, обяснява Краси Алексиева.

В последните тридесетина години в българското изобразително изкуство, човешкото тяло стана обект на изключителен интерес от страна на творците и много качествени автори му посветиха, ако не цялото си творчество, то много съществена част от него. Едно разкрепостено, освободено от морално и духовно лицемерие, осмисляне на човешката фигура помогна на редица художници да създадат високи образци в жанра. От чистата класическа линия, през експресионистични атаки до примитивната опростеност, от поетично символистични излияния до сюрреалистичните кошмари, от приказката на наива до хаоса на N формите - еднакво адекватни на съвремието ни - всеки творец пресъздава своите приключения и своето усещане за тялото.

Краси и Сим Алексиеви са избрали деветнадесет автори, чиито изложби ще оформят една по-цялостна концепция за това що е то - тялото и какво още може да открие и покаже българският творец.

В Балабановата къща ще се разположат доц. Владимир Генадев с рисунки, Огнян Недков с живопис, Слав Бакалов с рисунки и живопис, Юлиан Йорданов, доц. Крикор Касапян и доц. Магърдич Касапян с рисунки и графика, Димитър Войнов - син и Генчо Денчев с живопис.

Къща "Хиндлиян" ще приюти скулптурите на проф. Емил Попов и платната на Вихра Григорова.

Къщата на Управление "Старинен Пловдив", чиято шефка Весела Илиева е един от най-всеотдайните сътрудници на екипа на Есенните изложби тази година, ще бъде домакин за изкуството на скулптора Димитър Чонов и живописеца Иван Чакъров.

По традиция Мексиканската къща отваря врати за Есенните изложби. Там ще се разположат живописците проф. Десислава Минчева и доц. Бисер Дамянов и скулпторът Атанас Москов.

Синята къща ще бъде артгнездо в продължение на цял месец за майсторите академик Георги Чапкънов-Чап, Иван Милушев, Димитър Рашков, Кеазим Исинов и Димитър Манолов.

Изключително сме щастливи, че Пловдив ще бъде наситен с изкуството, което представя тялото, в толкова голям проект. Можем да си пожелаем само на добър час и още много години работа в тази посока, заключава Красимира Алексиева.

в-к Марица