Българската национална парична единица е българския лев (BGL), който се дели на 100 стотинки. На 5 юли 1999 год. левът беше повторно деноминиран, с курс от 1000 стари лева равни на 1 нов лев. Банкнотите в обръщение са от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 лева, а монетите са със стойност от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 стотинки. При сегашния валутен курс, 1 USD се разменя за около 1.65 BGL. Обменни услуги с ежедневно актуализиран валутен курс можете да ползвате на аерогарата, в обменните бюра и обменните гишета в различни банки и голяма част от хотелите. Тази страница предлага и допълнителна информация, включително и currency converter най-долу на страницата. Ако имате някакви въпроси, които са останали без отговор на настоящата страница, можете да постнете въпроса си до Feedback или до Message Board.
Монети
От 2 септември 2002 год. БНБ пусна в обръщение монета от 1 лев. Смята се, че монетата постепенно ще измести от употреба 1-левовата банкнота, която също в момента е в обръщение. Новата монета е различна от досегашните (тези на стотинките) по това, че е в два цвята, като на гърба е образа на Св.Иван Рилски. Гърбът на всички останали монети (стотинките) изобразяват Мадарския Конник (барелеф от VIII век, изсечен в самата скала, на височина 25 м над земята, край гр.Шумен) и надпис “България”, заобикалящ отгоре конника. На обратната страна е номиналната стойност на сътветната монета – напр. 1 “лев’ и годината на пускане в обръщение “2002”, както и графично изображение на две пресечени линии; а при всички останали монети стои номиналната стойност и годината на пускане – 1999 год., а най-отдолу в полукръг стои надписа “стотинки”, а в полукръг горе са 12 петолъчки-звезди – символът на Европейския съюз. Всички надписи са на кирилица.
Банкноти
Всички банкноти имат съвременни защитни средства, като прозрачен регистрационен орнамент, воден знак, микро-текст, защитна нишка, холограмен елемент против копиране, както и релефно изображение в помощ на незрящите или хората с намалено зрение.
Допълнителна Информация
Има обменни гишета на Аерогара София, а във всеки един град ще намерите голям брой обменни бюра, които работят без никаква комисионна за услугата. Работното време на банките е от 9 до 16 ч. през всички работни дни; почивни дни: събота, неделя и всички национални празници. Ако внасяте чужда валута в България, внимавайте да не е зацапана или скъсана. Нито един магазин, банка или обменно бюро няма да приеме повредена или замърсена чужда банкнота. Обменните бюра в целия град работят до 17 – 18 ч., а някои работят денонощно.
Националните български празници са следните:
Почти винаги банките вземат йкомисионна за обмяна на валута. Пазете се от хора, които ви предлагат “обмяна на валута” по улиците или в градския транспорт. В най-добрият случай ще се окажете собственици на напълно безполезни фалшиви пари. Също така – никога не правете “демонстрация” на публично място, ако носите повече пари в брой...- прочетете съветите ни в секцията "Съвети при Пътуване” . Също така може да намерите полезна информация на Информационното табло на консулството на сайта на Консулството на САЩ в България - http://www.travel.state.gov/bulgaria.html. Иначе България е много безопасна страна за посещение, но действайте разумно и не рискувайте.
На така наречените “жълти стотинки” (от 1, 2 и 5 стотинки) по принцип се гледа с пренебрежение от страна на българите, и ако не внимавате в края на един ден покупки може да се окажете много натежал с ненужни монети. Не се притеснявайте да използвате монетите, за да си купите чашка кафе, десертче или дъвка. Почти всяка една банка в града има банкомат във фоайето си; освен това банкомат има и в магазин МЕТРО, както и в много други големи супермаркети и магазини. Вижте нашата секция “Съвети при Пътуване” за подробна информация относно кредитните карти, банкоматите и др.
Системата за изпращане на пари Western Union действа и в България, и това е един много ефикасен начин да получите пари от страната си. Почти всяка българска банка предлага услугите на Western Union или MoneyGram.
Обмяната на валута не се ограничава, и няма задължителна обмяна, както е в други страни. При отпътуване от страната, всякаква неизползвана от вас българска валута може да се обмени обратно в съответната ви валута на самата граница.