Новини

Новини

Наблюдаваме сиянието на Марс

Наблюдаваме сиянието на Марс

26.8.2003 г. 0:00:00

  Веднъж на 26 месеца Марс засиява ярко на нощното небе. Това се случва, когато Марс е в опозиция - Марс и Слънцето са от противоположните страни на Земята. Но днес Марс ще бъде най-близо до Земята за последните близо 73 000 години - "само" на 55 758 км
  Започват наблюденията с 15-сантиметровия телескоп в Смолянския планетариум на великото противостоене на Марс и Земята. В продължение на две седмици, с изключение на дните 30 и 31 август, от 21,30 часа вратите на най-голямото у нас звездно заведение ще бъдат отворени за граждани и любители на небесните преживявания.
  Дежурни екипи от физици и астрономи ще обслужват телескопа и ще обясняват особеностите на любопитното явление. Входът за граждани ще бъде свободен за всички, желаещи да видят приближаването на Червената планета до нашата земя.
  Марс ще се вижда като червен диск с южната си бяла полярна шапка от замръзнала вода и въглероден двуокис. Други детайли - тъмни и светли области от повърхността, ще се наблюдават доста по-трудно поради недостатъчното увеличение, което дават наличните в планетариума телескопи - максимум 375 пъти. Физиците обаче ще подготвят серия фотоснимки на планетата такава, каквато са я виждали неандерталците преди 73 000 г., шегуват се специалистите. Настъпването на сезона на прашните бури на Марс също ще бъде пречка за ясното наблюдение на детайлите, обясниха още от планетариума.
  В Националната астрономическа обсерватория на връх Рожен, която е най-голяма в Югоизточна Европа, вече са направени много заявки за нощните наблюдения. Ако няма облаци, след 22 часа срещу вход от 5 лв. всеки любопитен ще може да проследи за час явлението, чийто максимум е на 27 и 28 август. По-малкият телескоп вече е изнесен на терасата под купола на обсерваторията.Огледалото му е с диаметър 18 см а увеличителната му мощ е 480 пъти.
Най-големият телескоп, с който разполага обсерваторията, е с диаметър 2 метра. Той дава увеличение 520 пъти, но през него ще гледат само професионалните астрономи.
  От вчера и обсерваторията в Кърджали има посещения. Там се провежда седмица на планетата Марс. Наблюдението на детайли от планетата може да стане вечер, след 21.30 ч. Основният телескоп на Астрономическата обсерватория в Кърджали е 150/2250 Кудерфрактор, с лещов обектив, който увеличава до 300 пъти. Картината на явлението ще бъде една и съща до 20 септември, тъй като двете планети много бавно ще се отдалечават една от друга.

Днес е Световният ден на книгата и авторското право
Световният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г.
22 април - Международен ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята.
143 години от Априлското въстание
Отбелязваме 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)
Преди 104 години правим скок във времето...
През 1916 година в 24.00 ч на 31 март, България прави "скок в бъдещето" - вместо 1 април настъпва 14 април...
 27 март - Международен ден на театъра
Мисията на театъра е да събира в едно хората, идеите, чувствата и Международният ден на театъра 27 март е една от най-значителните прояви на тази мисия.
Днес е БЛАГОВЕЩЕНИЕ
менници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Евангелина, Bангел, Бонка.Обредна трапеза: риба (печена или варена), шарена пита, лучникПразникът е наричан още Благовец, Б...
Днес е Тодоровден
Днес е Тодоровден
23.3.2024 г. 9:00:00
Именници: Тодор, Тодорка,Теодор, Теодора. Обредна трапеза: пита с мая, леща, чорба от гъби.