Наблюдаваме сиянието на Марс

Наблюдаваме сиянието на Марс

26.8.2003 г. 0:00:00

  Веднъж на 26 месеца Марс засиява ярко на нощното небе. Това се случва, когато Марс е в опозиция - Марс и Слънцето са от противоположните страни на Земята. Но днес Марс ще бъде най-близо до Земята за последните близо 73 000 години - "само" на 55 758 км
  Започват наблюденията с 15-сантиметровия телескоп в Смолянския планетариум на великото противостоене на Марс и Земята. В продължение на две седмици, с изключение на дните 30 и 31 август, от 21,30 часа вратите на най-голямото у нас звездно заведение ще бъдат отворени за граждани и любители на небесните преживявания.
  Дежурни екипи от физици и астрономи ще обслужват телескопа и ще обясняват особеностите на любопитното явление. Входът за граждани ще бъде свободен за всички, желаещи да видят приближаването на Червената планета до нашата земя.
  Марс ще се вижда като червен диск с южната си бяла полярна шапка от замръзнала вода и въглероден двуокис. Други детайли - тъмни и светли области от повърхността, ще се наблюдават доста по-трудно поради недостатъчното увеличение, което дават наличните в планетариума телескопи - максимум 375 пъти. Физиците обаче ще подготвят серия фотоснимки на планетата такава, каквато са я виждали неандерталците преди 73 000 г., шегуват се специалистите. Настъпването на сезона на прашните бури на Марс също ще бъде пречка за ясното наблюдение на детайлите, обясниха още от планетариума.
  В Националната астрономическа обсерватория на връх Рожен, която е най-голяма в Югоизточна Европа, вече са направени много заявки за нощните наблюдения. Ако няма облаци, след 22 часа срещу вход от 5 лв. всеки любопитен ще може да проследи за час явлението, чийто максимум е на 27 и 28 август. По-малкият телескоп вече е изнесен на терасата под купола на обсерваторията.Огледалото му е с диаметър 18 см а увеличителната му мощ е 480 пъти.
Най-големият телескоп, с който разполага обсерваторията, е с диаметър 2 метра. Той дава увеличение 520 пъти, но през него ще гледат само професионалните астрономи.
  От вчера и обсерваторията в Кърджали има посещения. Там се провежда седмица на планетата Марс. Наблюдението на детайли от планетата може да стане вечер, след 21.30 ч. Основният телескоп на Астрономическата обсерватория в Кърджали е 150/2250 Кудерфрактор, с лещов обектив, който увеличава до 300 пъти. Картината на явлението ще бъде една и съща до 20 септември, тъй като двете планети много бавно ще се отдалечават една от друга.