Новини

Новини

Днес е Атанасовден

Днес е Атанасовден

18.1.2023 г. 8:00:00
На 18 януари българската православна църква чества празника на Св. Атанасий Велики, архиепископ Александрийски. В народните представи, денят е известен като Атанасовден. Според народната вяра празникът бележи средата на зимния сезон. Светецът, на когото при подялбата на света се паднали зимните снегове и ледове, на този ден си съблича кожуха, облича копринена риза и качвайки се на висока планина, се провиква, за да прогони зимата. В този граничен ден се ражда и чумата. За да бъде омилостивена болестта, се коли черна кокошка и се пекат пресни питки, намазани с мед и набодени със стрък босилек. Те се раздават на домашни и съседи. Перата се запазват, защото се вярва, че носят лечебна сила.



Aтанасовден се почита, както и Антоновден, като патронен празник от ковачи, ножари и налбанти. На 18 януари празнуват именниците Атанас, Атанаска, Начо, Таньо, Тинка.



На днешната дата, през 1991 г., храмът “Св.Атанасий” , край Варна е възстановен като енорийски храм. Историята на този български храм е следната: Храмът "Св. Атанасий" се намира близо до Римските терми във Варна. Построен е през август 1838 г. върху останките на опожарена през 1836 т.на това място малка черква, носеща същото име. Дълго време храмът бил известен като митрополитска черква, защото в нея служил тогавашния гръцки митрополит. Едва през 1939 г. по настояване на митрополит Йосиф тя минава в ръцете на българското духовенство.

През 1961 г. с нареждане на местните власти православният храм "Св. Атанасий" е превърнат в музей за старинни икони.



Като енорийски храм е възстановен през 1991 г. на Атанасовден, но едновременно с това се запазва и иконната експозиция, която и досега е обект на внимание от туристи и ценители на иконописта от цял свят.





На снимката горе: Храмът "Св. Атанасий" край Варна.

Велики четвъртък
Велики четвъртък
13.4.2023 г. 8:00:00
Ранната сутрин на Великия четвъртък е отредена в повечето райони на страната за боядисването на яйцата.
Плащеницата на Торино – една от най – светите християнски реликви
Много е изписано, изучавано и спекулирано около Плащеницата на Торино (Sacra Sindone) – една от най – известните реликви в света на християнството. Споровете за автентичността й ще продължат може би завинаги.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Легенда за великденския заек
Великденският заек е един от най-разпространените и познати символи на Великден
СТРАСТНА СЕДМИЦА (СТРАСТНА НЕДЕЛЯ)
Нарича се още Велика неделя - това е седмицата (понеделник-събота) преди ВЕЛИКДЕН, в която всеки ден се извършват определени действия, свързани с големия празник.
ЦВЕТНИЦА / ВРЪБНИЦА
Именници: Камелия, Цена, Цено, Цветан, Върбан, Върбинка, Виолета, Здравко, Здравка, Лилия, Латинка, Росица (Минчева), Теменуга, Теменужка, Цвета, Цветан, Цветанка, Цветелина, Ясен, Явор
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Днес е Лазаровден
Днес е Лазаровден
8.4.2023 г. 8:00:00
Именници: Лазар, Лазарина.Лазарица, Лазарница, Лазар, Лазарова събота - предпоследната събота преди СТРАСТНАТА НЕДЕЛЯ, денят преди Цветница/Връбница.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)
Преди 104 години правим скок във времето...
През 1916 година в 24.00 ч на 31 март, България прави "скок в бъдещето" - вместо 1 април настъпва 14 април...