Новини

Новини

Най-старата писменост в света е създадена у нас

Най-старата писменост в света е създадена у нас

2.9.2006 г. 8:38:47

Най-старата писменост в света е създадена у нас...

Само жрецът е знаел какво пише на древната "книга", твърди проф. Николай Овчаров

Българските земи са дали най-старата писменост на света. Това не е поредната сензация, родена в главата на някой псевдоучен. Сензационната новина съобщи на нарочна пресконференция археологът проф. Николай Овчаров.

Той показа третата по рода си керамична плочка с пиктографско (рисунково) писмо, подобно на египетската писменост. Плочката била подарена на професора от бизнесмен, пожелал да остане анонимен. Овчаров само уточни, че е от район в Южна България. Най-древната "книга"престояла в частната колекция на дарителя около 20 години и е в изключително добро състояние.
"
Проф. Николай Овчаров показва плочката с праисторическа писменост
Фото Анатон ЧАЛЪКОВ

На пиктограмата ясно се откроява човешка фигура. "Това не е мое откритие, а е дарение от частен колекционер, пожелал анонимност..." С тези думи проф. Николай Овчаров представи плочката с най-древната писменост на света. Мястото на намиране на плочката не е сигурно, но според учения находката е от Южна България. "Сама по себе си плочката с изобразените на нея знаци не е новост", обясни професорът. Тяе третата по рода си и се надявам на бял свят да се появят и други. Първите две са открити още през 60-те години на ХХ в. - едната край с.Градешница, Монтанско, а другата при разкопките при с. Караново, Новозагорско.

Самата плочка е с размери приблизително 7 на 8 см и дебелина 1,3 сантиметра. Изработена е от добре изпечена и емайлирана керамика. Тя еизписана едностранно, само в единия ъгъл на обратната страна езапочнато издълбаването на следващите знаци. Самите те представляваттриъгълници и ромбове с поставени на различни места точки. На едно отполетата е изобразено схематично изображение на човешка фигура спротегната лява ръка.

Плочката датира от първата половина на петото хилядолетие преди Христа,категоричен е проф. Овчаров, позовавайки се на експертизата на доц.Красимир Лещаков. Изображенията са близки до писмените знаци наплочките от Градешница и Караново, които обаче са доста по-схематични.

Навярно никога няма да можем да разчетем тeзи знаци, но очевидно стававъпрос за наченки на развитие на писменост, коментира проф. Овчаров.Той разясни, че тези първи опити за графично изобразяване на информацияса имали култов характер и значението им е било известно само напосветените жреци. "Не сме наясно дори от коя страна трябва да серазчита плочката. Ако човешката фигура на нея се разглежда в легналоположение, най-вероятно да става въпрос за жертвоприношение. Но ако серазглежда от друг ъгъл, това може да е самият жрец. Триъгълниците сточки са символ на женския полов триъгълник и съответно на плодородие,а ромбовете - на благоденствие въобще, анализира Овчаров.

Видният ни археолог напомни, че още през 1969 г. сред неговите колеги се разгърнали дискусии относно смисъла на знаците върху плочките от Градешница и Караново. Той се присъедини към мнението на доц. Красимир Лещанов, че най-правилно е да се говори за опити за създаване напрототипа на сричковото писмо, наложило се в края на III - началото наII хилядолетие пр. Хр.

Проф. Николай Овчаров отхвърли като неприемливи опитите на псевдоучени като Стефан Гайд да тълкуват след компютърна обработка  текстовете, закодирани в подобни пиктограми.  "След изчистването на линиите нарисунъка всеки вижда каквото си иска - на един му се струва, че това екон, на друг - че е сграда", лаконичен бе професорът.

 Константин СЪБЧЕВ, СтандартНюз

Легенда за великденския заек
Великденският заек е един от най-разпространените и познати символи на Великден
СТРАСТНА СЕДМИЦА (СТРАСТНА НЕДЕЛЯ)
Нарича се още Велика неделя - това е седмицата (понеделник-събота) преди ВЕЛИКДЕН, в която всеки ден се извършват определени действия, свързани с големия празник.
ЦВЕТНИЦА / ВРЪБНИЦА
Именници: Камелия, Цена, Цено, Цветан, Върбан, Върбинка, Виолета, Здравко, Здравка, Лилия, Латинка, Росица (Минчева), Теменуга, Теменужка, Цвета, Цветан, Цветанка, Цветелина, Ясен, Явор
Днес е Лазаровден
Днес е Лазаровден
27.4.2024 г. 8:00:00
Именници: Лазар, Лазарина.Лазарица, Лазарница, Лазар, Лазарова събота - предпоследната събота преди СТРАСТНАТА НЕДЕЛЯ, денят преди Цветница/Връбница.
Днес е Световният ден на книгата и авторското право
Световният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г.
22 април - Международен ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята.
143 години от Априлското въстание
Отбелязваме 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)