Новини

Новини

 58 години от смъртта на Сталин - най-масовият убиец в историята на човечеството

58 години от смъртта на Сталин - най-масовият убиец в историята на човечеството

5.3.2011 г. 10:55:28


На този ден през 1953 година умира кървавият Йосиф Висарионович Джугашвили – руски политик, държавник; генерален секретар на ЦК на ВКП (б) (от 1922 г.), председател на съветското правителство (от 6 май 1941 г.); генералисимус (от 1945 г.).

Роден е 21 декември 1879 г. в гр. Гори, Грузия. Остава в историята като най-големия диктатор. Произхожда от семейство на дребен грузински занаятчия обущар. Завършва средна духовна семинария в Гори (1894 г.) и постъпва в Православната духовна семинария в гр. Тифлис (Тбилиси). Като ученик е увлечен от радикалните идеи и е изключен от семинарията. Става активен участник в терористични групи на руски анархисти и социалдемократи. Неколкократно е заточван в Сибир, но всеки път успява да избяга.

През 1914 г. се опитва да постъпи в руската армия, но не го приемат поради физическа негодност. След Февруарската революция е освободен, отива в Санкт Петербург; включен е в редакцията на вестник “Правда”. Малко преди Октомврийската революция е на опортюнистични позиции по отношение на законното Временно правителство на Русия и към войната. На 25 октомври 1917 г. е назначен за народен комисар на националностите в болшевишкото правителство на Владимир Илич Ленин.

По време на Гражданската война (1918-1920 г.) е комисар на няколко от фронтовете, където по негово нареждане са ликвидирани хиляди невинни хора, обявени за “врагове на революцията”. Избран е за генерален секретар на ЦК на ВКП (б) (1922 г.). Сталин бързо създава партиен бюрократичен апарат, с помощта на който скоро разрушава икономиката на Русия, която се стабилизира след 1921 г. по време на НЕП-а.

След 1 октомври 1928 г. под ръководството на Сталин е въведено централизираното планиране в икономиката, което окончателно съсипва стопанския живот. След 1929 г. е наложена колективизацията в селското стопанство, която унищожава земеделието в Русия - най-развитото и продуктивно в Европа. Произведенията на Сталин от този период и по-късно са бледи компилации на марксистките и ленинските догми. През 30-те години въвежда режим на терор в Русия - ликвидирани са милиони хора (броят на жертвите не е известен и до днес).

През 1939 г. подписва договор с Хитлер -

 

"

 

; двамата диктатори разделят Европа и всеки започва въоръжено терористично насилие срещу независимите народи на съседните страни.

През 1940 г. народът на Финландия защитава своята територия и национална независимост от агресията на Сталин. Войната доказва лошата подготовка на Червената армия и военното безсилие на Съветска Русия. Това кара Хитлер да нападне доскорошния си съюзник (22 юни 1941 г.). За няколко месеца вермахтът разгромява Червената армия и завладява голяма част от европейската територия на Русия.

Сталин въвежда “железен” ред в държавата и успява с цената на огромни жертви да спре настъплението на германците, като постепенно променя хода на войната с помощта на своите съюзници - САЩ и Англия.

На срещите в Техеран (1943 г.), Ялта (февруари 1945 г.) и Потсдам (юли 1945 г.) три велики сили си поделят света и предоставят на Сталин Източна Европа, в която той налага със сила тоталитарно комунистическо управление. Дори днешните изследователи не могат с точност да установят броя на жертвите, дадени от СССР през II световна война (повече от 20 000 000). След войната грубата, арогантна политика на Сталин е причина съюзът със САЩ, Англия и Франция да се разпадне. Издигната е “желязна завеса” между западните демокрации и тоталитарните режими в Източна Европа; започва епохата на “студената война” – все резултати от политиката на “бащата на народите”.

Текст - Информационна Агенция Фокус

Тиха нощ, свята нощ... става на 205 години
Църквата Св. Никола в Оберндорф. Именно тук е изпълнена за първи път тази божествена коледна песен.Независимо от това дали на Рождество навън вали сняг или духа горещ вятър от пустинята, навсякъде звучи една и съща песен "Тиха нощ, свята нощ..."
Св. Великомъченица Анастасия
На 22 декември българската православна църква отбелязва деня на Св. Великомъченица Анастасия. Родена в Рим в семейството на езичник и християнка, още като дете Анастасия започва да се...
Днес е Игнажден (Преп. Игнатий Богоносец)
Именници: Игнат (на латински името значи "огън"), Огнян,Огняна.Обредна трапеза: ошав (компот от сушени плодове), варена царевица, жито, просо, орехи, боб, зеле, лук, чесън, туршия ...
Прор. Даниил и Св. Три отроци Анания, Азария и Мисаил
Именници: Данаил, Даниел, Даниела. В деня на св.Данаил, празнуват всички жени, които още раждат и имат малки деца; месят се питки и отново се раздават, за да е плодовита годината.<...
Свети Спиридон. Празник на занаятите
Именници: Спиридон, Спиро \r\nПразникът е посветен на Свети Спиридон Тримитунтски кипърски епископ от ІV в., се празнува обредно най-вече в Р...
Днес e Св. Анна
Днес e Св. Анна
9.12.2023 г. 8:00:00
На 9 декември православната църква чества зачатието на Св. Анна - майка на Богородица. Християнският култ към светицата се разпространява във Византийската империя още през VI век, когато е построе...
 Преди 43 години бе убит Джон Ленън
На 8 декември 1980 г. е убит английският рокмузикант, певец, поет, композитор, пианист Джон Ленън.
8-ми декември - празник на българските студенти
Честит празник, студенти! На 8 декември празнуват всички български студенти. Началото на този празник е тясно ...
 216 години от първата новобългарска печатна книга
През 1806 година от печат излиза първата новобългарска книга Неделник (Кириакодромион) на Софроний Врачански.
Никулден (Св. Николай Мирликийски Чудотворец). Днес е празник и на банкерите и търговците
Именници: Никола,Николай, Николина, Ненка, Нина, Нено, Ненка, Нино, Кольо Обредна трапеза: рибник (печ...