Археологическите находки – хлябът на България.

Археологическите находки – хлябът на България.

8.9.2003 г. 0:00:00

 Нов тракийски акропол край село Ново Железаре, откри екипът на археолога Георги Китов. Това е част от култовия тракийски комплекс край Старосел. Предполага се, че уникалната тракийска постройка е служила за календар на открито в древното тракийско царство. Сега обаче откривателите и се опасяват от разграбване на иманяри. Професионална охрана няма, но хората от селото са осъзнали стойността на откритието и най-вероятно ще пазят сами разкопките от набезите на иманярите. Според Георги Китов от тайнствената постройка, древните траки са следели движението на Луната, Земята и Слънцето. Ориентирали са се за месеците и сезоните и са предсказвали времето. Древната обсерватория датира от шести век преди Христа. Запазила се е 25 века. Това тракийско съоръжение напомня феномена Стоунхендж в Англия, с тази разлика , че е пъти по-малък. Едно от седемте чудеса на света принадлежи на времето от бронзовата епоха и се смята за най-старата обсерватория в света, за сега...
  Археологическата експедиция "Темп", водена от д-р Георги Китов започна работа още през м. Юни тази година  с разрешение за разкопки в 15 могили и се финансира от Европейската фондация "Хоризонт". Част от разкопките и реставрацията на обекти, сега се спонсорират и от винарска изба “Розова долина”. Между 3 и 4 милиона лева пък трябва да се инвестират в 13-километровата отсечка до селото, която чака ремонт от години. Лошият път и липсата на санитарни възли и ток около храмовете спира наплива на чужди туристи, макар че общината има сключен договор с немския туроператор ТУИ.
 Въпреки това интересът е огромен. Средно 50-60 души дневно посещават комплекса край Старосел, а от 300 до 500 души се докосват до древността през уикендите. Комплексът вероятно е най-големият и ако е така се предполага, че свещената долина на траките е била именно тук. Археолозите подозират, че до открития храм на Ситалк се намира и светилището на Дионис.