Новини

Новини

Археологическите находки – хлябът на България.

Археологическите находки – хлябът на България.

8.9.2003 г. 0:00:00

 Нов тракийски акропол край село Ново Железаре, откри екипът на археолога Георги Китов. Това е част от култовия тракийски комплекс край Старосел. Предполага се, че уникалната тракийска постройка е служила за календар на открито в древното тракийско царство. Сега обаче откривателите и се опасяват от разграбване на иманяри. Професионална охрана няма, но хората от селото са осъзнали стойността на откритието и най-вероятно ще пазят сами разкопките от набезите на иманярите. Според Георги Китов от тайнствената постройка, древните траки са следели движението на Луната, Земята и Слънцето. Ориентирали са се за месеците и сезоните и са предсказвали времето. Древната обсерватория датира от шести век преди Христа. Запазила се е 25 века. Това тракийско съоръжение напомня феномена Стоунхендж в Англия, с тази разлика , че е пъти по-малък. Едно от седемте чудеса на света принадлежи на времето от бронзовата епоха и се смята за най-старата обсерватория в света, за сега...
  Археологическата експедиция "Темп", водена от д-р Георги Китов започна работа още през м. Юни тази година  с разрешение за разкопки в 15 могили и се финансира от Европейската фондация "Хоризонт". Част от разкопките и реставрацията на обекти, сега се спонсорират и от винарска изба “Розова долина”. Между 3 и 4 милиона лева пък трябва да се инвестират в 13-километровата отсечка до селото, която чака ремонт от години. Лошият път и липсата на санитарни възли и ток около храмовете спира наплива на чужди туристи, макар че общината има сключен договор с немския туроператор ТУИ.
 Въпреки това интересът е огромен. Средно 50-60 души дневно посещават комплекса край Старосел, а от 300 до 500 души се докосват до древността през уикендите. Комплексът вероятно е най-големият и ако е така се предполага, че свещената долина на траките е била именно тук. Археолозите подозират, че до открития храм на Ситалк се намира и светилището на Дионис.

Днес е Световният ден на книгата и авторското право
Световният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г.
22 април - Международен ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята.
143 години от Априлското въстание
Отбелязваме 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)
Преди 104 години правим скок във времето...
През 1916 година в 24.00 ч на 31 март, България прави "скок в бъдещето" - вместо 1 април настъпва 14 април...
 27 март - Международен ден на театъра
Мисията на театъра е да събира в едно хората, идеите, чувствата и Международният ден на театъра 27 март е една от най-значителните прояви на тази мисия.
Днес е БЛАГОВЕЩЕНИЕ
менници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Евангелина, Bангел, Бонка.Обредна трапеза: риба (печена или варена), шарена пита, лучникПразникът е наричан още Благовец, Б...
Днес е Тодоровден
Днес е Тодоровден
23.3.2024 г. 9:00:00
Именници: Тодор, Тодорка,Теодор, Теодора. Обредна трапеза: пита с мая, леща, чорба от гъби.