Новини

Новини

Годишнина от Нишкото въстание

Годишнина от Нишкото въстание

6.4.2010 г. 0:02:52

169 години от избухването на Нишкото въстание /1841/, което обхваща земите в Северозападна България, като реакция на своеволията на местните управници и нежеланието им да зачитат правата на населението, гарантирани от Гюлханския хатишериф*.

Замисълът на въстанието е включвал едновременно надигане в Западна България, Босна и Херциговина и Албания. Целта е отхвърляне на османското владичество, което би довело до присъединяването на страни към Сърбия. Въстанието започва на 6 април 1841, когато банда въоръжени мюсюлмани се отдават на безчинства в с. Каменица, Нишко. Жителите, подкрепени от околните села, се вдигат на борба под водачеството на местния първенец Милое Йованович. Сформират се още няколко отряда. Въстаниците се насочват към Ниш. Независимо, че са по-многобройни, и този път те са зле въоръжени и не успяват да обединят силите си. Местната турска власт, подпомагана от албански доброволци, потушава бунта с особена жестокост. Ограбени и опожарени са около 250 села, няколко хиляди са избитите и изчезналите, много жени и деца са продадени в робство. За разлика от предходните надигания, Нишкото въстание предизвиква силен отзвук сред външния свят. В това отношение особено важна е анкетата на френския икономист Жером Бланки, който посещава районите на въстанието, придружаван от българина Ал. Екзарх. Ж. Бланки издава книгата “ Пътуване в България през 1841”. В нея той вярно и убедително представя причините за въстанието, описва ужасяващите турски издевателства при неговото потушаване и се обявява за подобрение положението на българския народ. От своя страна Ал. Екзарх, изпраща през 1842 един мемоар до правителствата на Франция, Англия, Прусия и Русия, в който иска автономия за българите. Първият Браилски бунт е ръководен от сърбина кап. Татич и българина Васил Хадживълков. Събраната чета от около 300 българи, гърци и власи се опитва да премине Дунав през юли 1841, след което, като събере доброволци от българските земи трябва да се съедини с нишките въстаници. Румънското правителство, страхувайки се от реакцията на турците, праща войска, която, след ожесточено сражение, разбива четата. През 1842 пак в Браила е извършен втори подобен опит, този път начело с Г.С. Раковски и гръцкия капитан Ставрос Георгиус. Събралите се въстаници е трябвало да преминат по замръзналия Дунав през февруари. Но румънските власти арестуват ръководителите и провалят заплануваното преминаване. Ръковски и Георгиус получават смъртни присъди, но като гръцки поданици са изпратени в Атина. По пътя Раковски успява да избяга, а гръцки патриоти го отвеждат в Марсилия. През 1843 идва третия по ред бунт в Браила, когато отново В. Хадживълков полага усилия да състави чета за поход на юг от р. Дунав. Но той и другарите му са арестувани и изпратени на каторга в солните мини. Независимо от зверското потушаване на Нишкото въстание, селяните от западните български земи не се примиряват с господарлъците. Те подават множество жалби до Високата порта, които не само че остават безрезултатни, но още повече влошават положението им.

*Гюлхански хатишериф, 3 ноември 1839 г.

Реформен акт, с който се поставя началото на епохата на т.нар. Танзимат в историята на Османската империя. Гюлханският хатишериф тържествено е прокламиран в султанския дворец Гюлхане (в Цариград) в присъствието на всички европейски посланици. С този акт султан Абдул Меджид (1839-1861) декларира намерението си да продължи модернизирането на османската държава, като акцентът се поставя върху три основни задачи:

Първо. Гаранциите, които ще дадат на нашите поданици пълна сигурност за живота, честта и имотите им.
Второ. Един редовен начин за определяне и събиране на данъците.
Трето. Също един редовен начин за събиране на войници и срока на обучението им.

"Превод на Хатишерифа - начална страница, Букурещ, 1839 г., Народна библиотека "Св. св. Кирил и Методий", София. Снимка: Архив "Труд"

Нощта на музеите и галериите отново е в Пловдив!
Фестивалът “Нощ на музеите и галериите - Пловдив", успял да се превърне в емблематично събитие за културния живот у нас и посрещнал през годините близо половин милион посетители, се завръща за своята публика с програма, по-силна отвсякога. Неговото 14-то издание ще бъде на 13, 14 и 15 септември и ще представи 130 специални събития в 75 пространства със знакови куратори от България и чужбина.
Започва Есенният салон на изкуствата
Виртуози откриват Есенния салон на изкуствата
Европейската нощ на музеите
Очаква се отново десетки музеи и галерии в цялата страна да се включат в с интересни изложби, концерти и разнообразни арт прояви.
Честита Пролет!
Честита Пролет!
20.3.2019 г. 23:59:00
В 23 часа и 58 минути настъпи Астрономическата пролет.
Мобилно приложение ориентира туристите за събитията и забележителностите в Пловдив
През последните години Пловдив привлича редица чуждестранни инвеститори, които създават свои производствени бази в икономическата зона на града. Това допринася както за намаляването на безработицата в региона, така и за рекламата на Пловдив в Европа и по света.
Цитат от „Хамлет“ звучи на 32 езика в Пловдив
„Да бъдеш или да не бъдеш - това е въпросът“ е цитат от една от най-популярните пиеси на Шекспир „Хамлет“. Именно той ще прозвучи на 32 езика в Малката базилика в Пловдив по повод Международния ден на майчиния език, който отбелязваме на 21 февруари.
Тръгват Агра 2019 и още 6 изложби
Световни иновации на „Агра”, „Фудтех“ и „Винария
Европейска столица на културата: Как Пловдив се готви за домакинството?
След броени часове Пловдив става официално Европейска столица на културата за 2019 г..
„Медикус, Денто, Галения” 2018
Иновативни експонати грабнаха вниманието на посетителите на изложението „Медикус, Денто, Галения 2018“. То продължава от 17 до 20 октомври в Международен панаир Пловдив с участието на повече от 100 водещи фирми от 15 държави.
Откриха Есенния панаир
Томислав Дончев откри Международния технически панаир с призив за нов икономически модел