Новини

Новини

Започна Рамазан Байрам

Започна Рамазан Байрам

23.10.2006 г. 10:59:51
Свещеният за мюсюлманите месец Рамазан е деветият месец от мюсюлманския лунен календар, през който те спазват ежедневен строг пост от изгрев до залез слънце - не приемат храна и напитки, не пушат и не вдъхват благовония.

Рамазанът за мюсюлманите сунити започва при появата на новата луна. Затова в някои страни празникът започна още в неделя. От изгрев до залез по време на свещения месец вярващите не се хранят, не пият вода, не пушат и нямат сексуални връзки. Месец Рамазан е считан за свещен, защото тогава Аллах разкрива Корана на Мохамед чрез архангел Гавриил.

Това постене се нарича “Оруч”. По традиция един час преди слънцето да изгрее, започват да бият тъпани, които събуждат хората, за да могат те да се нахранят преди изгрев. Който се събуди по-късно, няма право да яде цял ден. Краят на деня, когато вече е позволено да се яде, се нарича “Ифтар”. Тогава на масата се слагат всякакви лакомства и сладки. Постите не са задължителни за децата, бременните, болните и за хората на път. Те са символ на усилията на духа да победи земните изкушения. Рамазанът е и време за благодеяния и щедрост към бедните.

Три дни преди Рамазан Байрам е “Кадир геджеси”. Според легендата на тази вечер всички дървета започвали да се кланят, а от небето се отваряла врата, но това го виждат само истински вярващите. Всички желания, изречени през тази вечер от хората, които виждат тази врата се сбъдват.

Празникът Рамазан Байрам продължава три дни. Първият ден преди Байрама жените месят мекици и ги раздават на съседите си, а децата обикалят от къща на къща и събират бонбони, мекици и разни сладки. На Байрама рано сутринта мъжете отиват на джамия на “Байрам намаз”, където ходжата обявява започването на празника. Същия ден по-младите посещават по-възрастните, целуват им ръцете, за да им честитят празника и да им искат прошка за всички грешки, които са направили. Организират се много веселби.

По време на празниците преди вярващите да се отправят към храма за "байрам намаз", всеки трябва да произнесе "тешрик текбири" - своеобразна възхвала на Аллах и неговия пророк Мохамед. В продължение на три дни хората от общността трябва да се поздравяват с думите "Байрамънъз кутлу олсун".

Традицията повелява раздаването на милостиня без разлика на вероизповеданието на по-бедните, болните, сираците и децата, родени преди изгрев слънце. Според правилото по-заможните хора трябва да отделят част от богатството си на по-бедните. Вечерта на 19 срещу 20 октомври също по-заможните правят вечеря за бедните. Тя носи здраве на този, който дава вечерята.

Тъй като в трите дни на байрама правоверните се черпят с баклава и бонбони празникът е известен още като Шекер Байрам. С най-голяма радост го посрещат децата, които в замяна на своето послушание и примерно поведение, освен сладкиши традиционно получават и парични подаръци.
Източник - Bulgarian Post  
Днес е Григоровден
Днес е Григоровден
25.1.2024 г. 8:00:00
Днес, 25 януари, тачим паметта на Свети Григорий Богослов или Григорий Назиански
На този ден е роден Гоце Делчев (1872-1903)
“Аз възприемам света като място за културно съревнование между народите”
Днес е Денят на прегръдката
Светът днес отбелязва Деня на прегръдката
ПЕТЛЬОВДЕН
ПЕТЛЬОВДЕН
20.1.2024 г. 9:00:00
Обредна трапеза: сварен цял петел, обредни краваи (или пита).
Днес е Атанасовден
Днес е Атанасовден
18.1.2024 г. 8:00:00
Aтанасовден се почита като патронен празник от ковачи, ножари и налбанти. На 18 януари празнуват именниците Атанас, Атанаска, Начо, Таньо, Тинка.
Днес е АНТОНОВДЕН
Днес е АНТОНОВДЕН
17.1.2024 г. 9:00:00
Именници: Антон (означава "безценен" на латински), Андон, Антония, Тончо, Тоня, Антон, Андон.
ЮЖНИЦИ -ВЕРИЖНИЦИ
ЮЖНИЦИ -ВЕРИЖНИЦИ
16.1.2024 г. 9:00:00
Празникът Южници-верижници е първият от комплекса Антоновден - Атанасовден (16-17-18 януари ) и е подготовка за другите два празника.
Света мъченица Татяна
Именници: Татяна, Таня
ДНЕС Е БАБИНДЕН
ДНЕС Е БАБИНДЕН
8.1.2024 г. 9:00:00
Празник, посветен на бабите-акушерки, родилките и здравето на децата. Съдържа 3 основни обредни елемента: къпане на малките деца от бабата, което се съпровожда с благословии, намазване на децата с ...
Празникът на Йоан Кръстител или Ивановден
На 7 януари българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк и кръстител на Иисус. Празникът е известен още като <...