Новини

Новини

Белинташ - писмо от автора на няколко книги за Белинташ, г-н Никола Боев

Белинташ - писмо от автора на няколко книги за Белинташ, г-н Никола Боев

19.4.2010 г. 17:08:47

Пловдив Гайд публикува писмото, изпратено ни от автора на няколко книги за Белинташ, г-н Никола Боев. Писмото му по-долу се публикува без редактиране от наша страна.

Повече информация за г-н Боев и неговата гледна точка за светилището, можете да прочетет на неговия уебсайт: http://www.belintashavtor.hit.bg/.

 

* * * * *

Белинташ–ярката звезда над Родопа


„Белинташ–ярката звезда над Родопа” е обобщено заглавие на издадената поредица от четири, единствени книги за откритото преди три десетилетия уникално светилище на бесите в Родопа:                                            
     
1.  „Белинташ разкрива хилядолетни тайни”  (1999 г.)
2.  „Белинташ – светилището на бесите” (2001 г.)
3.  „Блясъкът на Белинташ”  (2003 г.)
4.   „Свещеният лес на бесите”  (2004 г.)

Поради динамичното развитие на събитията, съдбоносни за светилището, през последните пет години не издадох подготвените, нито преиздадох  старите заглавия.
 
 Като председател на фондация „Белинташ” описвам борбата против тъмни сделки и спекулации, водещи до отнемане на изходния пункт за светелището, обезсмисляне и временно прекъсване  на доказаната полезна дейност на фондацията;    

Осъществяват се сделки между властващи чиновници и спекулиращи измамници. Светилището се лишава от изходен и информационен пункт. Недалновидни и безотговорни представители на ръководни и контролиращи институции са заплетени в мрежите на коварен сценарий и прилагана тактика на  „Свършени факти”!   

Като автор, отворил нова страница от потъналата в забрава история на  известното в древността прорицалище на бесите описвам и защитавам заявените си авторски тези и хипотези–от наименованието на светилището „БелИнташ”, откритата сребърна оброчна плочка с образа на Сабазий, съхранените творения на жреците-беси върху Свещената скала, до изведената от забрава библейска легенда за Ноевия ковчег, привързан за „халките” на Свещената скала и предсказанията на пророчицата Ванга... 

Дейността ми като краевед и автор ме задължават да защитавам авторските си позиции и приоритети. Те не са сервирани на „Шведска маса” за компилации.

В последната си книга „Белинташ- ярката звезда над Родопа”, в раздела „Незавършен епилог”  съм принуден да ги направя достояние на обществото.

Натрупани са архивни документи за следващата- документална книга „Сага за Белинташ”.

Принуден съм, защото в такава мътилка, и прояви на безцеремонно пиратство, някои могат да ме обвинят и в плагиатство от тях!?

О, времена,  о, нрави!

Бъдещите поколения ще бъдът по-мъдри и отговорни. Изгрялата звезда над Белинташ ще свети все по-ярко!

За посегателства над културното и историческо наследство не може да има давност, нито оправдателни присъди за извършителите, техните покровители и защитници!

Коварният сценарий и последствията обезсмислиха, но няма да заличи полезната дейност на фондация „Белинташ”!

Възражда се районът около изведеното от забрава светилище на бесите. Туристически комплекси предлагат условия за увеличаващите се посетители, строят се нови, ще се подобрява инфраструктурата.     

Ще се дописва и  обогатява отворената нова страница от историята на  уникалното древно светилище. Надявам се, че моите авторски тези и хипотези, заявени в поредицата книги за Белинташ ще могат да бъдат повод за привличане вниманието на специалисти и краеведи.                                                         

Бъдещи проучвания и публикации ще разкриват и обогатяват загадъчната и драматична история на отстоялото чужди колонизации, владичества и робства светилище на древните траки, на техния духовен елит – легендарните беси!                                                                                     

Всеки може да има свой принос за това! 
     
                       Председател на фондация „Белинташ”:
                                                
                                                              Никола Боев


За контакти:
Тел. № 032 / 29 68 38,   GSM:  0889356119
Е-маil: belintach_boev@abv.bg.
Сайт:  www.belintashavtor.hit.bg
 

 Ако журналисти, специалисти обществени дейци и почитатели на Белинташ проявят интерес и желаят да подкрепят нашата кауза, ще могат да разполагат с автентични архивни документи и последната книга за Белинташ. Тя е в ограничен тираж и не се продава в книжарници.

 216 години от първата новобългарска печатна книга
През 1806 година от печат излиза първата новобългарска книга Неделник (Кириакодромион) на Софроний Врачански.
Никулден (Св. Николай Мирликийски Чудотворец). Днес е празник и на банкерите и търговците
Именници: Никола,Николай, Николина, Ненка, Нина, Нено, Ненка, Нино, Кольо Обредна трапеза: рибник (печ...
5 декември - Сава (Преп. Сава Освещенни и Нектарий Битолски)
Именници: Сава, Савка, Владислав, Владислава, Слав, Слави, Славка.
4 декември - Варвара (Вмчц-а Варвара; Преп.Йоан Дамаскин)
Именници: Варвара, Барбара.\r\nОбредна трапеза: В преметена стая, до прясно измазаното огнище, на масата се нареждат медна питка...
1 Декември - Международен Ден за Борба Срещу СПИН
Световния Ден за борба срещу СПИН е обявен за първи път като такъв от Световната Здравна Организация и Генералната Асамблея на ООН (с резолюция 43/15) през 1988 година. Оттогава 1 декември се е превър...
Днес е Андреевден
Днес е Андреевден
30.11.2023 г. 8:00:00
Обредна трапеза: варени житни и бобови зърна, прясна питаНаричан с много имена, Андреювден, Ендрювден, Андрея, Андрей, Ендрин, Ъдрей, Ендрей, Дреювден, Едревден, Мечкинден
Св. Екатерина
Св. Екатерина
24.11.2023 г. 10:00:00
На 24 ноември църквата отбелязва паметта на Великомъченица Екатерина. Екатерина била чудно хубава и изключително религиозна девойка, родом от Александрия. Един ден в ...
Св. княз Александър Невски
Именници: Александър, Александра, Сашо, Сашка, Цанко (името „Александър” е от старогръцки произход и означава „защитник на мъжете").
Въведение на Божията Майка в храма - Ден на християнското семейство
На 21 ноември Българската православна църква отбелязва един от големите Богородични празници - Въведение на Божията Майка в храма, честван и като Ден на християнската младеж и семейство.
Св. апостол и евангелист Матей
Чества се на днешния ден, 16 ноември (29 ноември стар стил).