Новини

Новини

Да си спомним за Пенчо Славейков

Да си спомним за Пенчо Славейков

27.4.2010 г. 3:17:06

Гдишнина от рождението на Пенчо Славейков (1866 - 1912)
Пенчо Славейков е роден на 27.04.1866 г. в Трявна. Той е най-малкият син на П. Р. Славейков. Учи в Трявна и Стара Загора, където през 1876 г. баща му е назначен за учител. Преживяното в Стара Загора по време на Руско-турската война остава завинаги в съзнанието на бъдещия поет, като спомените му после се материализират в "Кървава песен". След края на войната се премества в Сливен, през 1897 г. – отново в Търново. В края на 1879 г.семейството се установява в София, където Славейков учи до 1881 г. Продължава образованието си в Пловдив. През януари 1884 г., след нещастен случай, заболява тежко. Въпреки продължителното лечение в Пловдив, София, Лайпциг, Берлин, Париж за цял живот остават поражения – затруднен вървеж (движи се с бастун), пише с усилия и говори трудно. След тримесечна борба със смъртта Славейков се отдава на мрачни мисли, страда от пристъпи на меланхолия. В началото на 90-те г. се очертава друга тенденция на Славейковата поетическа мисъл – вглъбяване в света на исторически личности, велики творци, герои на духа. През 1892 г. в сп. "Мисъл" се появяват първите редакции на поемите "Cis moll", "Сърце на сърцата", "Успокоения", "Фрина". Живее в различни селища в чужбина. Силният душевен гнет влошава здравето му. Славейков прави героични усилия да работи. В края на ноември пристига в Италия. Най-дълго се задържа в Рим – 3 месеца. В края на май 1912 г. пристига в курортното селище Брунате над езерото Комо, където на 28 май умира. Поради преждевременната му смърт, предложението на шведския проф. Ал. Йенсен, преводач на "Кървава песен" и на други негови творби, да бъде удостоен с Нобелова награда, не е разгледано от Нобеловия комитет. Погребан е в селското гробище; костите му са пренесени в България през 1921 г.

"Бизнес Индустрия Капитали"

***

Тази вечер в библиотека "Иван Вазов" в Пловдив ще бъде представена документалната книга "Човекът, който изпревари своето време". Тя е сборник със спомени за Георги Найденов-Гето, известен като първия български капиталист при социализма. Книгата ще представят съставителят й Георги Караманев, рецензентът й Иван Цветков и редакторът й Иван Гранитски.

***

Първата за сезона премиера на операта "Бал с маски" от Верди ще се състои тази вечер в Градския дом на културата в Пловдив. Диригент-постановчик е маестро Георги Димитров, а в реализацията са реализирани наши солисти и гости - Елена Чавдарова, Валерия Мирчева, Габриела Георгиева, Антоанета Балджиева, Александър Крунев и др. Зрителите могат да проследят действието, тъй като са осигурени български субтитри. Тази година се навършват 80 години от поставянето на операта "Бал с маски" в България, като в Пловдив тя е играна през 1969 г.

Източник: Радио Пловдив

Легенда за великденския заек
Великденският заек е един от най-разпространените и познати символи на Великден
СТРАСТНА СЕДМИЦА (СТРАСТНА НЕДЕЛЯ)
Нарича се още Велика неделя - това е седмицата (понеделник-събота) преди ВЕЛИКДЕН, в която всеки ден се извършват определени действия, свързани с големия празник.
ЦВЕТНИЦА / ВРЪБНИЦА
Именници: Камелия, Цена, Цено, Цветан, Върбан, Върбинка, Виолета, Здравко, Здравка, Лилия, Латинка, Росица (Минчева), Теменуга, Теменужка, Цвета, Цветан, Цветанка, Цветелина, Ясен, Явор
Днес е Лазаровден
Днес е Лазаровден
27.4.2024 г. 8:00:00
Именници: Лазар, Лазарина.Лазарица, Лазарница, Лазар, Лазарова събота - предпоследната събота преди СТРАСТНАТА НЕДЕЛЯ, денят преди Цветница/Връбница.
Днес е Световният ден на книгата и авторското право
Световният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г.
22 април - Международен ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята.
143 години от Априлското въстание
Отбелязваме 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)