Ражда се една добра идея за Деня на българските будители

Ражда се една добра идея за Деня на българските будители

31.10.2003 г. 0:00:00

 1 ноември в България се почита за Ден на българските будители. Тази година група родолюбиви пловдивчани са подели инициативата, в града под тепетата да бъде съграден Мемориален храм на духовността. В него ще бъдат вписани имената на наши съвременни писатели, художници, театрали, обществени дейци, учени, които са свързали живота си с Пловдив. Учредено е сдружение, с председател радка Колева – директор на библиотека “Иван Вазов”, което ще набира средства за изграждането на мемориала.
 Ще бъде обявен конкурс от Общинския съвет за пластично решение на мемориалния комплекс, който ще бъде разполойен на ул. Иван Вазов до Народната библиотека. Инициаторите са си дали срок, откриването на мемориала да бъде на 1 ноември 2004 година. До тогава те се надяват всички пловдивчани, които ратуват за града си и искат да оставят своята диря, да подкрепят дарителската акция. Дарените суми ще се набират по сметка на Сдружението:
 Общинска банка-Пловдив-сметка 1011164306; код 13072815
 За всяко дарение ще бъде сключен Договор и обявен размерът му.
 За 2003 година за следовници на българските будители са обявени доайенът на композиторът Асен Диамандиев и математикът Кирил Атанасов – директор на Математическа гимназия Пловдив. Празникът ще започне днес от 17.30 в залата на библиотека “Иван Вазов”. Преди това ще бъдат поднесени цветя на паметника на видния деец на българското Възраждане Найден Геров – роден преди 180 години в семейството на копривщенския даскал Хаджи Геро Добревич-Мушек.
 Найден Геров завършва гимназия и висше образование по административни и стопански науки в  Ришельовския лицей в Одеса. Автор на първата българска поема "Стоян и Рада",  на първия ни учебник по физика , той става родоначалник и на българския художествен пътепис. По негов почин денят на светите братя Кирил и Методий – 11 май, започва да се чества като патронен празник на българското училище. Най-забележителното творческо дело на Найден Геров е неговият "Речник на българский язик". Събиран и сътворяван търпеливо в продължение на половин век, той съдържа 70 000 думи и над 20 000 пословици, народни песни и изрази от живия език на всички български краища.